Makedonya Üniversiteleri

universiteleri makedonya

Ülke ekonomik faaliyetler açısından dışarıdan gelen işçi dövizlerine bağlı olmaktadır. Bu durumda ülkede sosyo-kültürel açıdan bilgi edinmemizde bir düşünceye sahip olmamızda yeterli olmaktadır. Ülkenin yeni kurumlu ve tarihi açıdan çeşitli devletler tarafından yönetilmiş olması da bu açıdan ışık tutmaktadır. Ekonomik açıdan yeterli seviyede olamamasına rağmen eğitim anlamında gerekli önemi gösterip gelişme konusunda çıkışı eğitimle yakalamaya çalışmaktadır. Coğrafik özellikler bakımdan dağlık bir ülke olması da tek yükselme gelişme kapsını eğitimle ve bu alanda verdiği hizmetlerle sağlamaktadır. Makedonya üniversiteleri kendisine düşen görevi iyi bilmekte bunu fazlasıyla yerine getirmektedir. Ülkede devlet ve özel üniversite olarak iki ayrı akım bulunmaktadır.

Her ülkede yer alan eğitim askerleri bu ülkede daha çok genç ve teknolojik olarak gelişmekte olması dolayısıyla son dönemlerde tercih sebebi olmuştur. Makedonya üniversiteleri her dönem artan öğrenci sayıları ve yeni açılan bölümleri ile devamlı ülke ekonomisine destek vermektedir. Bir anlamda ülke ekonomisinin belkemiği olan üniversite ve eğitim olanakları ile destek vermektedir. Ülkede yer alan 84 ilçe ve 16 dağ ile tek bir akarsuya sahip olması ülkenin içinde bulunduğu coğrafyayı özetlemede yardımcı olacaktır. Üniversitelerde daha çok Üsküp ve çevresinde yer almakta ve ticaret merkezi bu alanda yoğunlaşmakta. Üniversitelerde eğitim 3 çeşit olmakta ve Makedonca ve Arnavutça’dır. Bir bakıma etkileşim sonucu oluşmuş bir durumdur.

Yurtdışında ve Avrupa’da üniversite eğitimi almak artık çok kolay ve ucuz olması ile Türkiye’ye yakın ve Makedonya’da geçim şartlarının ücret olarak düşük seviyede olması Makedonya üniversiteleri ile iyi bir alternatif oluşturmuştur. Avrupa birliği üyesi olma noktasında emin adamlarla ilerleyen Makedonya da eğitim alma imkânı da sahipsiniz. Makedonya üniversiteleri çekim merkezi olmaya devam etmektedir. Güvenlik konusunda da sıkıntı yaşayamayacağınız bir ülke olması da ayrı bir avantaj olmasıyla tercih sebebi olmalıdır.

 

Etiketler:

 

Son Haberler

 
 

Paylaş