Makedonya Eğitim

egitim makedonya

Dünya üzerinde yer alan kıtalar arasında barış ve dostluk içinde yaşamına devam eden bir ülkede eğitim almak herkesin düşüncesidir. bu bakıma geçmişte 3 büyük devletin boyunduruğu altında yaşamış ve farklı dinlere mensup olan hükümdarlar tarafından yönetilmiş olan Makedonya çok uluslu ve dini yapısıyla 1991 yılında bağımsızlığı kazanmasıyla çok genç bir ülkedir. Bu kadar genç bir ülkede eğitim almak isteyen birey sayısının her geçen yıl artması da uygulanan eğitim programların başarısını göstermektedir. Ayrıca ülkede yer alan devlet ve özel üniversiteler ile tercih yapma şansının da olması ayrı bir avantaj olmuştur. Makedonya eğitim ile gelecekte olmak istediğiniz yer için tercih etme imkânı sunmaktadır.

Makedonya eğitim avantajları arasında üniversite ücretleri ve sosyal yaşamın doğru orantılı olması da genç beyinleri ülkeye çekmektedir. Bir anlamda geçmişinde Türk unsurunun da 600 yıl egemen olması ülkede Türk nüfusunun varlığını da daima artış olmasında etkili olmuştur. Tarihinde yer alan Türk unsuru hala devam etmekte ve eğitim bazı bölümlerde olarak verilmekte. Ayrıca gelen Türk öğrenciler kendisini evinde hissetmektedir. Farklı kültür öbeklerinin aynı coğrafyada yaşaması ülkede oluşan barış havasının da etkili olduğunu göstermekte. Ülkede uygulanan eğitim modelleri ile de bunu desteklemektedirler. Makedonya eğitim her anlamıyla olumlu yönde değerlendirilmeli ve bu noktada karar verilmesi gereken bir konudur.

Makedonya eğitim sistemiyle yakaladığı başarıyı ülke genelinde devlet politikası olmasından ve ülkeye gelen öğrencilere verilen iyi hizmetin karşılığı olarak görmekte fayda vardır. Uyguladığı başarılı Avrupa tarzı eğitim sitemi ve eğitim alanında yaptığı yatırımlar ile her geçen gün ülkeye gelen öğrenci sayısı artmaktadır. Ülkede öğrenciler için sosyal ortamında oluşması ve yaşam standartlarını diğer ülkelere oranla ucuz olması da bunda etken rol oynamıştır. Üniversite ücretlerinin gayet makul bir seviyede tutulması da ülkeye ekonomik açıdan bir rahatlama imkânı sağlamaktadır. Eğitim seviyesinde artış oranının da her geçen zaman yukarılara doğru ivme göstermesi geçmişi yakın tarihimizde kurulmuş olan ülke için de son derece önemli bir noktadır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş