Makedonya Üniversiteleri Taban Puanları

taban puanlari makedonya universitesi

 

Coğrafya tipine göre farklılık gösteren iklim koşulları Makedonya da gözle görülür bir seviyede. Ülkenin çok büyük bir bölümünü kaplayan 16 adet dağ yer almakta ve bunların arasından geçen Vardar nehri de ülkeye can vermektedir. Bu özellikler sayesinde madencilik ve tarıma yönelen halk bir başka geçim kaynağı olan hayvancılıkla ekonomisini ayakta tutmaya çalışmaktadır. Daha çok dışa bağımlı olan ekonomisi döviz akışları ile bir nebze olsun rahatlamaktadır. Bu sebeplerden ötürü ülkenin içinde bulunduğu durumda göz önüne alındığında Makedonya üniversiteleri taban puanları uygulamasının olmadığını söylemek gerekir. Tabi bu konuda eğitim metotları da buna göre düzenlenmiş ve uygulama yapılmıştır.

Taban puan uygulamasının olmadığı üniversitelerde belli şartlar aranmıyor da değil. Sadece bu belgeler ülkemizde çok çabuk hazırlanmakta ve birçoğu da elimizde olan belgelerdir aslında. Hayalimizde ve yüreğimizde yatan meslek ve olmak istediğimiz nokta konusunda karar vermek adına geç kalmamak için bir an önce hedefe ulaşmalıyız. Bu noktada yurt dışı eğitimi ve oldukça düşük olan eğitim masrafları da bizim yanımızda yer alırken bu fırsattan istifade edip bu doğrultuda yürümeliyiz. Bunlar ülkemizde istediği bölüme gidemeyen ve puan sıkıntısı çeken bireyler için Makedonya üniversiteleri taban puanları uygulaması yapamamaktadır. bir anlamda hayatımız ellerimizde ve iş bulma noktasında kendi yolumuzu çizme olanağına sahibiz. Ülkemizde bulunan sıkıntılarda göz önüne alınmalı.

Ülkemizde bulunan 194 üniversite içinde kendimize ve kişiliğimize uygun bölüme gitmek konusunda gerekli taban puanı da alamadıysak ve vakitte bizim için çok değerli ise tercih etmemiz gereken şıklarda azaldıysa bu yolda değerlendirme yapmaktan kaçmamalıyız. Bir anlamda da geleceğimize yön verme noktasında alınacak kararlar ile yolumuzu belirlemek de bize düşmektedir. Ayrıca Makedonya da yer alan kültürle ülkemiz arasında pek farkın bulunmadığı ve eğitim anlamında da Avrupa ile işbirliği içinde yer alan ülkede okuma şansını elde edemeyen bireyler açısından önemli bir noktada yer aldığımızı da düşünürsek puan olarak da Makedonya üniversiteleri taban puanları uygulamasının olmadığını da bilmemizde fayda var.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş